Składka zdrowotna vs. składka chorobowa

Składka zdrowotna vs. składka chorobowa

Czy kiedyś zastanawiałeś się czym się różni składka zdrowotna od składki chorobowej? Czy zawsze trzeba je opłacać? I kto je płaci?

Najprościej wytłumaczyć to na przykładzie.

Boli Cię brzuch. Idziesz do lekarza pierwszego kontaktu. Aby wizyta na NFZ w przychodni lub szpitalu była bezpłatna musisz mieć ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie, to jest ono płatne wyłącznie wtedy, gdy masz opłacone ubezpieczenie chorobowe.

W przypadku umowy o pracę składka zdrowotna (9%) i chorobowa (2,45%) jest obowiązkowa – zawsze potrącana z wynagrodzenia. W przypadku umowy zlecenie składka zdrowotna jest obowiązkowa, lecz składka chorobowa jest już dobrowolna. W obu przypadkach wysokość składki odejmowana jest od wynagrodzenia pracownika.

Bardzo ważne jest opłacenie obu składek wybierając się do pracy na umowę zlecenie, np. za granicą – nigdy nie wiesz co się może stać, a jak to mówią „przezorny zawsze ubezpieczony”.

 

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny. Jeżeli coś jest niejasne lub chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, proszę napisz do mnie przez formularz kontaktowy.

 

 

 

 

Najnowsze posty

Kategorie